Zapalenie układu moczowego – objawy i diagnoza
Zapalenie układu moczowego może się nieźle dać we znaki. Jak je rozpoznać? Jak diagnozować? Na te pytania zaraz znajdziesz odpowiedź.
Zapalenie układu moczowego (zwane też zakażeniem układu moczowego) u większości osób daje podobne objawy. Oto, jak się możesz czuć, jeśli Cię dopadnie.
Co znajdziesz poniżej
Zapalenie układu moczowego – objawy
• czujesz pieczenie podczas oddawania moczu, a także uczucie szczypania lub palenia;
• masz potrzebę częstego odwiedzania toalety;
• dopada Cię uczucie, że musisz iść do toalety natychmiast, bo inaczej się posiusiasz;
• ale w toalecie oddajesz tylko małe ilości moczu, choć przedtem czułaś, że bardzo Ci się chce siusiu;
• czujesz ból lub pobolewanie w dolnej części brzucha, ponad kością łonową (to są właśnie okolice pęcherza);
• może Cię pobolewać dolna część pleców;
• Twój mocz zaczyna intensywniej i przykro pachnieć, może być mętny, a w niektórych przypadkach nawet krwawy.
Zapalenie układu moczowego może też dawać takie objawy, jak gorączka, mdłości i dreszcze. To oznacza, że choroba jest poważna! Niewykluczone, że objęła już nie tylko pęcherz, ale też i nerki. Jeśli masz takie objawy, jak najszybciej idź do lekarza, bo zapalenie nerek może być naprawdę groźne w skutkach. Szybko skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy zapalenie układu moczowego dopadnie Cię w trakcie ciąży. Zdarza się to całkiem często, dlatego jednym z rutynowych badań dla przyszłych mam jest m.in. badanie moczu.
Zapalenie układu moczowego – jak wygląda diagnoza?
Podejrzewasz, że masz zakażenie układu moczowego? Możesz to bardzo szybko potwierdzić lub wykluczyć. We własnych czterech ścianach możesz zrobić test do wykrywania infekcji dróg moczowych w warunkach domowych. Taki test znajdziesz tutaj: Test na infekcje dróg moczowych dla dzieci i dorosłych. Jeśli test potwierdzi infekcję (albo objawy nie miną w ciągu kilku dni) musisz powiedzieć lekarzowi o swoich podejrzeniach i opisać objawy. Lekarz na początek zleci Ci ogólne badanie moczu – tym razem laboratoryjne. Laboratorium zbada Twój mocz pod kątem obecności w nim krwinek, bakterii i ciałek przeciwzapalnych. Jeśli lekarz będzie mieć jakieś wątpliwości co do wyniku, może zlecić tzw. posiew z moczu. Oznacza to, że w laboratorium będą hodowane bakterie, które się w moczu znajdują – żeby zobaczyć, który szczep rośnie w siłę i powoduje problemy. To pomoże wybrać odpowiedni antybiotyk, zwalczający ten właśnie typ bakterii. Zalecane jest także ogólne badanie krwi (morfologia, najlepiej z OB.).
Zapalenie układu moczowego – czy posiew zawsze jest konieczny?
Nie, posiew moczu nie zawsze jest potrzebny. Większość przypadków zakażenia układu moczowego to przypadki typowe, spowodowane przez bakterie e. coli lub inne bakterie, które przemieściły się do cewki moczowej z okolic odbytu (dlatego, jeśli masz skłonności do problemów z drogami moczowymi, powinnaś nosić na co dzień antybakteryjną bieliznę – kliknij, a dowiesz się więcej). W takim wypadkach nie ma co tracić czas na robienie posiewów (na uzyskanie wyniku potrzeba przynajmniej tygodnia lub dwóch), lepiej podać antybiotyk, który zadziała od razu i szybko położy kres Twojemu cierpieniu. Posiew jest konieczny, jeśli a) typowy antybiotyk nie skutkuje lub b) Twoje zapalenie układu moczowego należy do skomplikowanych.
Zapalenie układu moczowego – co to znaczy, że jest skomplikowane?
Proste zapalenie układu moczowego dotyka osoby z normalnie zbudowanym i funkcjonującym układem moczowym. I nie cierpiące na dodatkowe choroby, które mogą wpływać na przebieg zapalenia. Skomplikowane zakażenie układu moczowego dopada osoby, które mają zmiany w budowie układu moczowego (niedrożność moczowodów, problemy z unerwieniem pęcherza, guzy uciskające pęcherz lub nerki itp.). O skomplikowanym zapaleniu mówi się także w przypadku ludzi, którzy miewają zapalenie układu moczowego często – czyli kiedy choroba nawraca. A także wtedy, kiedy zazwyczaj stosowane antybiotyki nie działają, bo zapalenie układu moczowego jest wywołane działalnością bakterii innej, niż typowa. Albo gdy chorobę wywołały tzw. superbakterie, czyli bakterie są odporne na działanie antybiotyków – ale to, na szczęście, rzadkość.
Zapalenie układu moczowego – dodatkowe badania
Gdy dopadnie Cię skomplikowane zakażenie układu moczowego, lekarz może skierować Cię na dodatkowe badania. Jednym z nich będzie posiew, o którym już pisaliśmy. Ale oprócz posiewu mogą to być: USG pęcherza i nerek, zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa (z kontrastem lub bez) lub/i rezonans magnetyczny. Trzeba się dokładnie przyjrzeć budowie i działaniu dróg moczowych, by poznać problem, który je nęka i powoduje komplikacje. W niektórych przypadkach lekarz zleca także cystografię, czyli wziernikowe badanie pęcherza moczowego. Wziernik jest wprowadzany przez cewkę moczową.
To Ci pomoże
Jeśli miewasz nawracające problemy z drogami moczowymi, powinnaś rozważyć noszenie na co dzień antybakteryjnej bielizny. Większość przypadków zapalenia dróg moczowych wywołana jest przez bakterie, które typowo zamieszkują układ pokarmowy (zwłaszcza ostatni odcinek jelita) – czyli bakterie e.coli. Nie czynią tam żadnej szkody, problemem stają się dopiero gdy zawędrują tam, gdzie nie trzeba. Bakterie te dość łatwo przemieszczają się w okolice cewki moczowej, ponieważ u kobiety cewka moczowa anatomicznie położona jest niedaleko odbytu. A że jest krótka (taka jej naturalna uroda), bakteriom łatwo jest dostać się do pęcherza (wędrują tam przez cewkę właśnie). Antybakteryjna bielizna posiada w kroku i tylnej części wstawkę z materiału, wychwytującego i neutralizującego bakterie. W ten sposób zmniejsza się ich ilość na bieliźnie – a tym samym ryzyko ich wędrówki i zakażeń układu moczowego.
Nie przegap: Swędzenie pochwy – co może je wywoływać? albo Nietrzymanie moczu – przyczyny, ćwiczenia, leki czy Zakażenie układu moczowego – jak mu zapobiegać?