Naturalne metody na infekcje pęcherza
Szczypie. Piecze. Boli. I wymusza ciągłe wycieczki do toalety – to objawy infekcji pęcherza.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, nie wpadaj w panikę. Infekcja pęcherza to typowo kobieca dolegliwość, która płeć piękną dopada często. Natura nie była dla nas sprawiedliwa: budowa kobiecych dróg moczowych sprawia, że jesteśmy na infekcje pęcherza narażone bardziej, niż panowie. Kobiety mają znacznie krótszą cewkę moczową, co sprawia, że bakteriom łatwiej jest wstępować w kierunku pęcherza.
Dowiedz się więcej: Naturalne metody na infekcje pęcherzaCo znajdziesz poniżej
Infekcje pęcherza – skąd to się bierze?
Aby złapać infekcję pęcherza nie trzeba więc dużo. Wystarczy, że w okolicy ujścia cewki moczowej znajdą się jakieś bakterie i problem gotowy. A znaleźć się tam mogą naprawdę z byle powodu, na przykład:
- seks
- korzystanie z brudnej toalety
- nawyk podcierania od tyłu do przodu (o zgrozo, większość kobiet właśnie takiego kierunku jest uczona w trakcie wychowania)
- błędy higieniczne (jak choćby pomysł, by podmywać się gąbką lub rękawiczką kąpielową)
- źle używany prysznic
Każda z tych rzeczy może sprawić, że bakterie pojawią się w okolicy ujścia cewki moczowej, a stamtąd powędrują dalej.

Naturalne sposoby na infekcje pęcherza
Skoro już dopadło Cię zapalenie dróg moczowych, to trzeba im wydać wojnę. Niewykluczone, że skończy się na antybiotyku – ale zanim do tego dojdzie, możesz spróbować naturalnych metod. Zobacz, co Ci pomoże:
Dużo pij
A nawet bardzo dużo. Dwa litry płynów to Twoje minimum podczas infekcji pęcherza. Pęcherz trzeba przepłukiwać. To sprawia, że bakterie są wypłukiwane: nie mogą się zagnieździć na ściankach i rozmnażać.
Lecz się żurawiną
Żurawina działa w każdej postaci: soki, kapsułki, przetwory, suszone owoce. To jedna z najbardziej znanych, babcinych metod — ale badania ją potwierdzają! Wykazał bowiem, że żurawina przeciwdziała infekcjom oraz pomaga je skracać, jeśli już się rozwiną. Dlaczego? Owoc ten pomaga zakwaszać mocz, a w nieco bardziej w kwaśnym środowisku bakterie przestają się rozwijać lub namnażają się znacznie wolniej. Poza tym żurawina zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych, czyli ścianek pęcherza. To także przeszkadza się im mnożyć, bo bakterie nie mnożą się, pływając w moczu, tylko bytując na ściankach pęcherza.
Żurawinę można stosować pomocniczo w leczeniu zakażeń pęcherza, ale także jako środek profilaktyczny. Wielu ginekologów zaleca profilaktyczne stosowanie żurawiny zwłaszcza po menopauzie, kiedy w obrębie intymnych nabłonków rozwijają się zmiany zanikowe i rośnie ryzyko rozwoju drożdżycy. Poza tym owoc ten zawiera witaminę C, więc przeciwdziała różnego rodzaju infekcjom, nie tylko tym w pęcherzu.
Stosuj ocet jabłkowy
Dodaj 2-3 łyżki octu jabłkowego do szklanki wody i wypij taki napój rano i wieczorem, zmniejszymy zakwaszenie organizmu. Dokładnie tak samo zadziała soda oczyszczania – i tak samo należy ją stosować, tylko do szklanki wody dodajesz pół łyżeczki proszku. Te sposoby działają na bakteryjne infekcje pęcherza, bo w zalkalizowanym moczu (czyli gdy obniżysz jego kwasowość) bakterie nie będą się czuły dobrze.

Jedz ogórki
Ogórki także mają działanie alkalizujące ale znacznie delikatniejsze niż soda czy ocet jabłkowy. Są przy tym przeciwzapalne, wspomagają pracę nerek, pomagają rozpuszczać kamienie. Podziałają też moczopędnie – a to dodatkowa zaleta. Ogórki będą lepsze od octu i sody, jeśli akurat bierzesz antybiotyk (alkalizacja może obniżać skuteczność stosowanych antybiotyków). A także, jeśli masz choroby nerek i serca — przy tych chorobach trzeba ostrożnie stosować środki alkalizujące.
Popijaj napar z natki pietruszki
Taki napar działa moczopędnie i doskonale się sprawdza jako „czyściciel” nerek i pęcherza.
Jeszcze lepiej: pij napar z natki oraz wywar z korzenia pietruszki i jedz gotowane korzenie
Cała pietruszka, od czubka listeczka po koniec korzenia, jest moczopędna. Wywar z korzenia dodatkowo zwiększa przesączanie w kłębkach nerkowych, rozkurcza, odkaża układ moczowy i przeciwdziała powstawaniu kamieni. Korzeń pietruszki jest tak skuteczny, że wchodzi w skład takich preparatów, jak Urosept! Jednak uwaga: preparatów z korzeniem pietruszki nie zaleca się kobietom w ciąży, bo olejek pietruszkowy może wywoływać skurcze macicy.
Odstaw to, co drażni pęcherz
Do takich rzeczy należą kawa, mocna herbata, alkohol (wyjątek: moczopędne piwo), owoce cytrusowe, napoje gazowane i ostre przyprawy.
Unikaj cukru
Im więcej cukru w diecie, tym więcej go i w moczu. A kiedy mocz jest słodki, bakterie mają najlepszą pożywkę i mnożą się jak szalone.

Zastosuj termofor
Drogi moczowe bardzo lubią ciepło. Przyłożenie termoforu do obolałego podbrzusza złagodzi ból i dyskomfort. Jeśli nie masz termoforu, wlej gorącą wodę do słoika, szczelnie go zakręć, owiń ręcznikiem i rób ciepłe okłady. Ciepło ziała rozkurczowo, drogom moczowym łatwiej jest się wtedy oczyszczać.
Unikaj chłodu
Nerki i pęcherz bardzo go nie lubią! Dlatego, zwłaszcza w zimnych porach roku, pamiętaj o cieplej bieliźnie i odzieży, która będzie dobrze chronić przed chłodem cały brzuch i całe plecy.
Szukaj pomocy
Jeśli w ciągu trzech, góra czterech dni infekcja nie minie, trzeba pomyśleć o wizycie u lekarza. Zapalenie pęcherza czasem nie da się pokonać domowymi sposobami i wtedy będzie wymagało leczenia antybiotykiem. Na początek skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu; jeśli będzie trzeba, skieruje Cię dalej (do ginekologa, nefrologa lub urologa).

Zioła na zapalenie pęcherza
Zioła można stosować na dwa sposoby:
Zioła stosowane zewnętrznie
A więc napary ziołowe, stosowane w postaci płynu do podmywania i do nasiadówek. Pomoże Ci:
- rumianek. Koi, łagodzi, działa przeciwzapalnie.
- olejek z drzewa herbacianego. Zabija bakterie – dodaj ok. 10 kropli olejku do wody, którą się podmywasz; możesz też pokropić nim bieliznę w kroku.
- skrzyp. Dostarcza krzemionki, wspierającej procesy naprawcze w nabłonku.
- kora dębowa. Działa ściągająco i antybakteryjnie.
Zioła, stosowane wewnętrznie
A więc w postaci naparów, herbatek i ziółek do picia. W leczeniu infekcji pęcherza sprawdzą się:
- skrzyp polny. Jest moczopędny i antybakteryjny, zapobiega kamicy nerkowej, utrzymuje prawidłowy stan błon śluzowych w pęcherzu
- pokrzywa. Wzmacnia odporność i jest moczopędna
- napar z czosnku. Zabije wszystkie bakterie, jakie spotka na swojej drodze, także te w pęcherzu
- jałowiec pospolity. Działa moczopędnie i bakteriobójczo
- nawłoć. Ma najsilniejsze ze wszystkich ziół działanie moczopędne, potraf zwiększyć wydzielanie moczu nawet o kilkaset procent! Jest też przeciwzapalna i antyseptyczna.

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną
Aby zminimalizować ryzyko infekcji dróg moczowych, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo dbać o intymne okolice. Oto, o czym musisz pamiętać:
- utrzymuj czystość. Podmywać się trzeba raz dziennie, a jeśli masz akurat miesiączkę, to nawet i dwa – ale więcej już nie. Z higieną też można przesadzić.
- stawiaj na delikatność. Zwróć uwagę na to, by stosowane przez Ciebie kosmetyki do higieny intymnej były jak najdelikatniejsze. Nie stosuj kosmetyków perfumowanych i bardzo kolorowych, bo mogą podziałać drażniąco na delikatne śluzówki intymne.
- używaj właściwych kosmetyków. Wybieraj kosmetyki, które są oznaczone jako środki do higieny intymnej, zazwyczaj mają właściwe pH – a pH okolic intymnych różni się od pH skóry w innych rejonach.
- albo w ogóle nie stosuj żadnej chemii. Coraz więcej specjalistów uważa, że do podmywania się wystarczy tylko czysta woda. „Tam na dole” kobiety mają swoją własną prywatną armię obronną w postaci wyspecjalizowanych drobnoustrojów. Ich zadaniem jest dbać o równowagę bakteryjno-wirusowo-grzybiczą pochwy i okolic – a więc o ich mikrobiologiczne zdrowie. Agresywną higieną możesz tylko uszkodzić tę barierę ochronną.
- jeśli korzystasz z prysznica, używaj go mądrze. Gdy skierujesz strumień wody z prysznica w górę, bezpośrednio na narządy płciowe, woda pod ciśnieniem może wpływać do cewki moczowej. A że nie jest jałowa (czyli pozbawiona bakterii), to taka „inwazja wodna” może być przyczyną infekcj. Najbezpieczniej jest polewać strefy intymne prysznicem z góry na dół albo podmywać się używając wody stojącej (z miski czy wanny).
- prawidłowo zachowuj się w toalecie. Pamiętaj, by podczas wizyty w toalecie zawsze podcierać się od przodu do tyłu. Inaczej istnieje ryzyko zawleczenia bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy – a stamtąd, przez cewkę moczową, już tylko krok do pęcherza.
Nawracające infekcje pęcherza? Pomyśl o antybakteryjnej bieliźnie!
Antybakteryjna bielizna dla kobiet obroni Cię przed bakteriami! Jak to możliwe? W tylnej części tej bielizny została wszyta specjalna wstawka, zawierająca materiał, utkany z aktywnego węgla. Takiego samego aktywnego węgla, jaki się łyka przy zatruciach pokarmowych lub używa w filtrach do uzdatniania wody. Taki węglowy filtr ma dwie ważne właściwości – jedna dla Twojego zdrowia, druga dla Twojego komfortu.
Zacznijmy od zdrowia: aktywny węgiel posiada zdolność przyciągania, wiązania i neutralizowania bakterii.
Zawarta w bieliźnie wstawka z węglem aktywnym została pierwotnie opracowana i opatentowana jako składnik opatrunku na niegojące się rany. Ma atest naukowy i jest objęta prawami patentowymi. W opatrunku zadaniem tej tkaniny było chronić ranę i zmniejszać ilość bakterii, których było w niej mnóstwo. W bieliźnie materiał węglowy działa tak samo, jak działał w opatrunku: zmniejsza ilość bakterii, jaka znajduje się w okolicy węglowej wstawki.
A jaki komfort daje ta bielizna? Dzięki węglowej wstawce wychwytuje i neutralizuje zapachy gazów jelitowych. Kiedy masz na sobie te majtki, gazy i bąki przestają pachnieć w ogóle!