częste oddawanie moczu infekcje pęcherza najzdrowsza bielizna

Częste oddawanie moczu – o czym może świadczyć?

Częste oddawanie moczu może być objawem różnych problemów zdrowotnych. Od całkiem niewinnych, po całkiem poważne. Sprawdź, jak jest w Twoim przypadku!

Częste oddawanie moczu – co to właściwie znaczy? Fizjologicznie, dorosły człowiek powinien oddawać mocz co 3- 4 godziny, czyli 4 – 6 razy na dobę. W nocy nie powinien siusiać w ogóle, ewentualnie wstać jeden raz. Oczywiście przy założeniu, że pije tyle, ile powinien – a ilość ta wynosi od półtora do dwóch litrów wody dziennie. Częstsze wizyty w toalecie wynikają zazwyczaj z picia dużej ilości płynów, samej sztuki picia płynów oraz spożywania napojów i pokarmów o działaniu moczopędnym.

Częste oddawanie moczu – co działa moczopędnie?

Najlepiej, jeśli pijesz w ciągu dnia wodę, ale dopuszczalne są też rozcieńczone soki owocowe, herbatki ziołowe lub słabe herbaty czarne lub zielone. Obie herbaty – zielona i czarna – mają też delikatne działanie moczopędne. Będą więc powodować częste oddawani moczu, jeśli pijesz je w dużej ilości. Moczopędnie działa też kawa, przy czym działa silniej, niż herbaty. Moczopędne są też agrest, truskawki, pietruszka (korzeń i natka), seler, pomidor, arbuz. Miłośnicy piwa też znają potrzebę naprawdę częstego chadzania do toalety. Zamiłowanie do jedzenia obficie przyprawionego ostrymi przyprawami też może powodować potrzebę częstego oddawania moczu.

Co to znaczy „sztuka picia płynów”?

Mamy na myśli sposób, w jaki pijesz. Jeśli pijesz duszkiem, szybko i dużo naraz, płyny prędko przelecą przez organizm i wylądują w pęcherzu. I niebawem będą się domagać wizyty w toalecie. Inaczej, jeśli pijesz powoli, małymi łyczkami, popijając trochę co jakiś czas. Wtedy płyn skuteczniej wypełnia tzw. łożysko naczyniowe, co znaczy, że lepiej wchłania się w komórkach organizmu. Też będzie go trzeba wydalić, ale nie od razu i nie tak gwałtownie.

Częste oddawanie moczu i infekcje układu moczowego

Czujesz potrzebę częstego odwiedzania toalety, w dodatku potrzeba ta potrafi dopaść Cię nagle i znienacka – ale w toalecie oddajesz niewielkie ilości moczu? To może świadczyć o infekcji w obrębie układu moczowego. Najczęściej jest to zapalenie pęcherza moczowego. W takim przypadku potrzebie częstego oddawania moczu będzie też towarzyszyć szczypanie, pieczenie i/lub palenie podczas siusiania. Możesz czuć ból lub pobolewanie w podbrzuszu lub w dole pleców. Czasem chorobie towarzyszy gorączka (wtedy trzeba szybko iść do lekarza). Możesz też zauważyć, że Twój mocz zrobił się ciemniejszy i/lub mętny, może zacząć też niemiło pachnieć.

Co robić, jeśli to infekcja układu moczowego?

Możesz szybko sprawdzić, czy to rzeczywiście infekcja. Pomoże Ci w tym test do zrobienia w domu. Taki test kupisz tutaj: Test na infekcje dróg moczowych dla dzieci i dorosłych. Jeśli badanie potwierdzi infekcję, warto wybrać się do apteki i kupić zioła, działające moczopędnie i odkażające pęcherz. Wielu osobom taka kuracja wystarczy. Pij też dużo, by wypłukać bakterie z pęcherza. Popijaj sok z żurawiny, utrudnia życie bakteriom w pęcherzu i działa moczopędnie. Życie bakteriom utrudnia także zażywanie witaminy C, bo zakwasza mocz – niektóre bakterie przestają się wtedy rozwijać. Jeśli to nie wystarczy, możesz bez recepty kupić furaginę, która leczy takie infekcje. Jeśli i to będzie za mało, musisz iść do lekarza; nie obejdzie się bez leczenia środkami na receptę.

Jeśli problemy z infekcjami układu moczowego nawracają (miałaś dwie lub więcej), przemyśl noszenie na co dzień specjalnej, antybakteryjnej bielizny. Bielizna ta posiada wszytą z tyłu oraz w kroku wstawkę z tkaniny, zwierającej aktywny węgiel. Węgiel aktywny potrafi wiązać i zabijać bakterie. To ważne, bo w większości przypadków zapalenie pęcherza jest wywoływane przez bakterie, bytujące w jelitach oraz okolicy odbytu. Na zwykłych, bawełnianych majtkach okolica odbytu aż roi się od bakterii. Antybakteryjna bielizna znacząco ogranicza ich ilość. Taką bieliznę znajdziesz tutaj: sklep internetowy Najzdrowsza bielizna.

Częste oddawanie moczu w nocy – o czym może świadczyć?

O problemach zdrowotnych może świadczyć fakt, że musisz wstać w nocy do toalety więcej, niż jeden raz. Możesz cierpieć na nokturię. Ciało człowieka produkuje pewien hormon, który zmniejsza ilość moczu w nocy – abyśmy mogli spać spokojnie i załatwić się dopiero rano Niektórzy jednak produkują za mało tego hormonu. Jego ilość spada też z wiekiem. Kobiety po menopauzie również mają z tym problem. Tym bardziej, że kiedy spada ilość estrogenów, kobiecych hormonów płciowych, w układzie moczowym dochodzi do zmian, które sprzyjają wstawaniu w nocy na siusiu. W przypadku zmian hormonalnych niewiele możesz zrobić. Możesz mniej pić po południu, żeby mocz nie wędrował do pęcherza po położeniu się do łóżka. Możesz też porozmawiać z lekarzem o zażywaniu syntetycznych hormonów, jeśli ich niski poziom rujnuje Twoje samopoczucie.

Częste oddawanie moczu a choroby serca

Nocne pobudki na siusiu mogą świadczyć o chorobie serca. Kiedy serce zaczyna sobie gorzej radzić, organizm zatrzymuje płyny. Zauważysz je w postaci obrzęków wokół kostek. Kiedy się kładziesz, sercu łatwiej jest przepompować płyny, które w pozycji stojącej musi pompować pod górę. To sprawia, że niedługo po zaśnięciu woda z okolicy nóg ląduje w pęcherzu i wywołuje częste oddawanie moczu w nocy (częste, czyli dwa razy lub więcej). O chorobie serca świadczy też fakt, że częste oddawanie moczu dotyczy raczej nocy, w dzień nie masz takiej potrzeby. Możesz też zauważyć, że gorzej znosisz wysiłek. Co możesz zrobić? Koniecznie powiedz lekarzowi o swoich objawach, być może trzeba leczyć serce! Od ręki możesz wprowadzić jednak kilka zmian. Odpoczywaj w ciągu dnia z nogami uniesionymi do góry. To zapobiegnie gromadzeniu się płynu w dolnej części nóg i pomoże sercu w ich przepompowaniu zanim pójdziesz spać. Możesz też nosić obciskające skarpetki, które zapobiegną zastojom płynów w kostkach.

Częste oddawanie moczu – czy może być spowodowane przez leki lub choroby przewlekłe?

Niektóre leki powodują wzmożone siusianie. Mogą się tak zachowywać leki na nadciśnienie, diuretyki (stosowane w leczeniu układu moczowego czy zatruć) albo środki antykoncepcyjne. Przewlekłą chorobą, wywołującą częste oddawanie moczu, jest cukrzyca. W tej chorobie rośnie pragnienie i ludzie dużo piją. A skoro dużo piją, rośnie ilość moczu i częstotliwość wizyt w toalecie. Organizm w ten sposób próbuje wypłukać nadmiar cukru, krążącego w organizmie. Cukrzycę łatwo wykluczysz, robiąc badanie poziomu cukru – najlepiej rano, na czczo. Poziom cukru powinien wynosić wtedy poniżej 100. Zdarza się, że parcie na mocz i częste wizyty w toalecie są świadectwem niektórych chorób, przenoszonych drogą płciową, np. zakażenia chlamydią. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, sprawdź, czy przypadkiem nie złapałaś tej przyjemności – zrób to badanie: Chlamydia Trachomatis przeciwciała.


Nie przegap: Nietrzymanie moczu – przyczyny, ćwiczenia, leki albo Rewolucyjna bielizna na nietrzymanie moczu.


antybąkowa bielizna na gazy jelitowe reklama

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *