|

Zdrowy pęcherz moczowy — nakarm go tym, co lubi!

Zdrowie pęcherza moczowego można wspomóc za pomocą diety. I to całkiem prosto.


Jeśli zawsze miałaś zdrowy pęcherz i nigdy nie doświadczyłaś infekcji układu moczowego (ZUM), możesz uważać się za szczęściarę. Statystycznie, co druga kobieta przynajmniej raz w życiu przeżyje ten problem: ból, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, częstomocz, który potrafi budzić w nocy nawet kilka razy — a do tego skąpomocz, czyli poczucie, że nadaremno pędziłaś do toalety… Co trzecia kobieta zazna tej przypadłości więcej niż raz.  Jest to związane z kobiecą fizjologią: układ moczowy u pań jest tak zbudowany, że bakteriom znacznie łatwiej jest przeniknąć w głąb.

Zdrowy pęcherz dzięki diecie


Można jednak utrudnić bakteriom robotę. Pęcherz moczowy, jak zresztą wszystkie inne układy wewnętrzne, jest wrażliwy na to, co jesz. Odpowiednio skomponowane menu pozwoli Ci wzmocnić bariery ochronne pęcherza — tak, by lepiej radził sobie z infekcjami, zduszając je w zarodku.
Zobacz, co powinno znaleźć się na Twoim talerzu, by wspomóc zdrowy pęcherz moczowy.

czosnek pozytywnie wpływa na zdrowy pęcherz moczowy

Czosnek

istnieją dowody sugerujące, że czosnek może pomóc w leczeniu lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia ZUM. Antybiotyki mogą nie działać w przypadku niektórych osób, zwłaszcza w zapobieganiu nawracającym infekcjom. Badanie z 2015 roku, opisane w PERTANIKA JOURNAL OF SCIENCE & TECHNOLOGY wykazało, że ekstrakt z czosnku może zabijać szczepy bakterii, które są odporne na leczenie antybiotykami. Czosnek, przebogate źródło silnych przeciwutleniaczy, dość łatwo wkomponować w dietę. Jeśli jednak nie lubisz jego smaku lub zapachu, możesz przyjmować go w postaci suplementu.

jagody i truskawki korzystnie wpływają na zdrowy pęcherz moczowy

Jagody

żurawina, a zwłaszcza sok żurawinowy, jest powszechnie zalecany jako dobry środek na dobrostan pęcherza moczowego. Ale nie tylko żurawina to potrafi! Inne jagody też mogą Ci pomóc utrzymać zdrowy pęcherz. Borówki, truskawki i maliny są wspaniałymi źródłami przeciwutleniaczy, w tym witaminy C — a wszystkie te substancje mogą pomóc w zapobieganiu rozwoju bakterii w pęcherzu moczowym. Jagody są przy tym źródłem wody, która się dokłada do płukania nerek.

warzywa krzyżowe, np. brokuły, wspierają zdrowy pęcherz moczowy

Warzywa krzyżowe

warzywa takie jak brokuły, kalafior i jarmuż również mogą dostarczyć cennych składników odżywczych, których potrzebuje zdrowy pęcherz. Między nimi są witamina C i wapń — wspomagają funkcjonowanie i pęcherza, i nerek. Do tego warzywa krzyżowe zawierają unikalne związki, wspierające zdrowie wątroby. Dlaczego to ważne? Bo niedomagająca wątroba często pociąga za sobą nadczynność pęcherza moczowego.

pokrojone kawałki arbuza w białej miseczce - arbuz wspiera zdrowy pęcherz moczowy

Warzywa i owoce, zawierające dużo wody

zarówno pęcherz, jak i nerki uwielbiają, gdy przepływa przez nie jak najwięcej płynów. Wtedy, nawet jeśli jakieś bakterie dotrą do układu moczowego, zostaną skutecznie wypłukane. Na tyle szybko, że nie zdążą osiąść na ściankach pęcherza i namnożyć się na tyle, by zacząć sprawiać problemy. Jakie warzywa i owoce mają najwięcej wody? Wszystkie te, które mają dużo soku — a prym wiodą tutaj ogórki, pomidory i arbuzy. Dodajmy tylko, że im mniej słodkie, tym lepiej, bo cukru to akurat zdrowy pęcherz nie znosi.

Pamiętaj podczas zakupów

Jak widzisz, zadbanie o zdrowy pęcherz nie jest trudne i może być całkiem smaczne. A teraz najlepsze: włączenie tych pokarmów nie tylko przyczyni się do lepszego zdrowia pęcherza i mniejszego ryzyka infekcji. Jest również możliwe, że regularne spożywanie tych pokarmów pomoże złagodzić objawy infekcji pęcherza, gdy już taka wystąpi. Pamiętaj o tym podczas robienia zakupów!


Problemy z układem moczowym? Nietrzymanie moczu? Poznaj bawełnianą bieliznę na nietrzymanie moczu, z wkładem chłonnym, wielorazowego użytku (do prania).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *