zakażenie układu moczowego jak zapobiegać

Zakażenie układu moczowego – jak mu zapobiegać?

Zakażenie układu moczowego lubi (niestety!) nawracać. Skoro raz Cię dopadło, jest spore ryzyko, że znów się pojawi. Na szczęście, jest parę metod, by mu to utrudnić.

Zakażenie układu moczowego – jeśli choć raz to przeżyłaś, wiesz jak może być bolesne, frustrujące i kłopotliwe. Wiesz też, że – odpowiednio leczone – znika w ciągu paru dni. Ale i tak sama myśl o nawrotach problemów może przyprawić o gęsią skórkę… Mamy dobrą wiadomość: dzięki kilku zmianom – w sumie prostym i łatwym do wprowadzenia – znacznie zmniejszysz ryzyko, że choroba znów Cię dopadnie. Zakażenie układu moczowego to kwestia, w której zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest nadzwyczaj aktualna.

Oto wskazówki, które warto zastosować, jeśli chcesz uniknąć „powtórki z rozrywki”.

Zakażenie układu moczowego nie lubi, gdy pijesz dużo wody

Albo: gdy pijesz dużo płynów – bo to nie musi być woda. Możesz też pić rozcieńczone soki owocowe, ziołowe herbatki, słabe czarne lub zielone herbaty itp. Sporo wody kryje się też w zupach, „mokrych” owocach i warzywach (np. arbuz i ogórek). Im więcej pijesz, tym lepiej – ale minimum do dwa litry napojów dziennie. Zakażenie układu moczowego bardzo nie lubi dużej ilości płynów, bo mocz przepływający stale przez pęcherz, wypłukuje z niego bakterie. Nie mogą się w nim więc namnażać, by powodować problemy.

Zakażenie układu moczowego jest rzadsze, gdy nosisz antybakteryjną bieliznę

To najzdrowsza dla kobiet bielizna. I to nie tylko dla pań, cierpiących na nawracające zakażenie układu moczowego – ale dla wszystkich. Ta bielizna ma w tylnej części i w kroku wszytą tkaninę, zawierającą aktywny węgiel (spokojnie, tkanina jest miękka i płaska, nie odstaje i nie sprawia wrażenia deski). Tkanina z aktywnym węglem potrafi wychwytywać i neutralizować bakterie. Została opatentowana jako część opatrunku na niegojące się rany, więc musi działać intensywnie antybakteryjnie (bakterie to gówna przyczyna nie gojenia się ran). To ważne, bo zakażenie układu moczowego to choroba bakteryjna, a przyczyną nawracania są baterie, które przywędrowały w okolice cewki moczowej z okolic odbytu! Wśród najczęstszych winowajców są bakterie e. coli, które normalnie żyją w kiszce stolcowej i nie robią tam szkody. Na zwykłej bieliźnie okolica odbytu i kroku aż roi się od bakterii. Antybakteryjna bielizna znacząco ogranicza ilość tych bakterii – a jest przy tym przyjemna w dotyku, estetyczna i pozwala skórze oddychać. Taką bieliznę znajdziesz tutaj: sklep internetowy Najzdrowsza bielizna.

Zakażenie układu moczowego a dbanie o higienę w odpowiedni sposób

Oznacza to nie tylko podmywanie się przynajmniej raz dziennie (i maksymalnie dwa razy dziennie – z tym też nie należy przesadzać). Oznacza też podmywanie się i podcieranie na toalecie ZAWSZE od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie. Inaczej możesz niechcący własną dłonią zawlec bakterie z miejsca, gdzie jest ich mnóstwo, do miejsca, gdzie ich być w ogóle nie powinno. To ryzyko zachodzi zwłaszcza po wizycie w toalecie na tzw. „dwójkę”. Kąp się pod prysznicem, nie w wannie i nie używaj nigdy gąbek czy myjek do podmywania się – wprost roi się na nich od bakterii.

Zakażenie układu moczowego jest rzadsze, gdy uprawiasz bezpieczny seks

Oznacza to skrupulatną higienę OBOJGA partnerów przed stosunkiem oraz podmycie się i oddanie moczu tuż po stosunku. Zakażenie układu moczowego to nierzadko efekt, na który skarżą się kobiety właśnie po stosunku. Bywa nazywane też “chorobą miodowego miesiąca“. Siusianie po seksie wypłucze bakterie, które dostały się do cewki moczowej – a ryzyko, że się dostały, jest spore! Jeśli twój partner nie może z jakiegoś powodu się umyć, użyjcie prezerwatywy! I załóżcie ją CZYSTYMI rękoma. Ważny jest też rodzaj prezerwatywy – patrz niżej.

Zakażenie układu moczowego czasem wymaga zmiany sposobu antykoncepcji

Stosowanie antykoncepcji, opartej na środkach plemnikobójczych jest niewskazane. Środki te sprzyjają wzrostowi ilości bakterii w okolicy, której musisz strzec jak oka w głowie. Znajdują się na prezerwatywach, ogłaszających się jako zwierające środek plemnikobójczy oraz w globulkach dopochwowych (obecnie już bardzo rzadko stosowanych). Przerzuć się na prezerwatywy bez środka plemnikobójczego lub na pigułkę antykoncepcyjną i zobacz, czy to pomogło.

Zakażenie układu moczowego a sok z żurawiny – pomaga czy nie?

Nie ma wprawdzie jednoznacznych badań, mówiących ile soku zadziała skutecznie, ale jest smaczny i zdrowy. No i kobiety chwalą sobie efekty takiej kuracji. Składniki soku z żurawiny sprawiają, że bakterie nie przywierają do ścianek pęcherza, a więc łatwiej jest je wypłukać. Zapytaj jednak swojego lekarza co myśli o takiej kuracji, jeśli bierzesz środki rozrzedzające krew. Dobry sok żurawinowy dostaniesz tutaj: Sok żurawinowy bez dodatku cukru.

Zapytaj lekarza o zapobiegawczy antybiotyk

Niektórzy lekarze uważają, że wzięcie pojedynczej dawki antybiotyku po seksie zapobiega problemom. Jednak to rozwiązanie ma też wiele minusów. Jest więc jest zalecane tylko w przypadku naprawdę bardzo często nawracających problemów – aczkolwiek czasem się sprawdza.

Trzymamy kciuki, by udało Ci się pozbyć problemu i by zakażenie układu moczowego nie wróciło już więcej!



Nie przegap: Najzdrowsza bielizna dla kobiet albo Zapalenie układu moczowego – objawy i diagnoza  czy Swędzenie pochwy – co może je wywoływać?


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *