Opublikowano Dodaj komentarz

8 bieliźnianych zasad – dla babskiego zdrowia

najlepsza bielizna dla kobiety - szczupłą dziewczyna zdejmuje dźinsy i pokazuje fragment białej bielizny

Najlepsza bielizna dla kobiety – jaka powinna być? To proste: zdrowa. Ale czy wiesz, co to TAK NAPRAWDĘ oznacza?

O czym myślisz, kiedy kupujesz bieliznę? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad czymś więcej, niż nad jej wyglądem? Okej – pewnie chcesz, by była także zdrowa, ale… Tak całkiem szczerze: czy wiesz w ogóle, co to znaczy „zdrowa bielizna”? Czy wiesz, że Twoje strefy intymne lepiej się czują w jednych materiałach, a w innych – już gorzej? Albo czy wiesz, kiedy zdrowiej jest nie zakładać żadnej bielizny? Czy zastanawiałaś się nad tym, że bielizna – choćby i najpiękniejsza – ma swoją datę przydatności do noszenia, a potem powinno się ją wymienić?

Czytaj dalej 8 bieliźnianych zasad – dla babskiego zdrowia
Opublikowano Dodaj komentarz

9 rzeczy, o które prosi Twój ginekolog

wizyta u ginekologa

Lekarze od babskiego zdrowia powtarzają to od lat! Ale wciąż wiele kobiet popełnia te same błędy (choć jedna wizyta u ginekologa rozwiałaby wszelkie watpliwości). Jakie? Sama zobacz!

Jedno powiemy od razu, bo ważne, byś to pamiętała: wizyta u ginekologa to nie sprawdzian Twojej czystości, a dobry ginekolog nie będzie Cię osądzał ani oceniał, choćby nie wiem co. On CHCE dbać o Twoje zdrowie i pragnie wyprowadzać Cię z błędu jeśli coś robisz źle. I bardzo by chciał, żebyś przestała robić te 9 błędów, masowo popełnianych przez jego pacjentki. Bo te błędy sprawiają, że Twoje babskie zdrowie nie otrzymuje najlepszej możliwej opieki

Czytaj dalej 9 rzeczy, o które prosi Twój ginekolog
Opublikowano

Nietrzymanie moczu – przyczyny, ćwiczenia, leki

wysiłkowe nietrzymanie moczu femina wywiad

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wśród kobiet przypadłość powszechna i – ze względu na kobiecą anatomię – każda z nas może znaleźć się w grupie, którą przypadłość ta dopadnie. Lepiej więc informacje na jej temat czerpać z wiarygodnych źródeł. A jakie źródło będzie lepsze od doświadczonego ginekologa?

Poprosiliśmy więc o rozmowę dr n. med., ginekologa i położnika, właścicielkę gabinetu Femina MC w Dublinie oraz ulubioną ginekolożkę pacjentek dublińskiej przychodni MEDICUS, Monikę Antepowicz. Chcieliśmy się dowiedzieć, dlaczego to głównie kobiety cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu? I co na wysiłkowe nietrzymanie moczu pomaga; co można zrobić, jeśli już nas nęka? A także, czy da się mu zapobiegać – bo może jednak nie każda z nas musi zmagać się z tym problemem na jakimś etapie swojego życia?

Czytaj dalej Nietrzymanie moczu – przyczyny, ćwiczenia, leki
Opublikowano Dodaj komentarz

Nietrzymanie moczu – co pomaga na inkontynencję wysiłkową

nietrzymanie moczu - co pomaga na inkontynencję wysiłkową

Problem ten jest równie wstydliwy, co szeroko rozpowszechniony: dotyka aż 12 proc. kobiet po 35 roku życia i ponad połowę pań, które przekroczyły 60. rok życia.

Nietrzymanie moczu – co pomaga opanować tę wstydliwość dolegliwość? Odpowiedź na to pytanie wybawiłaby wiele kobiet z dużego i bardzo wstydliwego kłopotu. Tym bardziej, że wysiłkowe nietrzymanie moczu (inaczej: inkontynencja wysiłkowa) to często spotykany problem, który jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale wręcz społecznym. Pod tą nazwą kryje się niemożność kontrolowano wycieku moczu w niektórych okolicznościach. Chodzi o sytuacje, w których na podbrzusze wywierany jest nacisk. W niektórych przypadkach już niewielki nacisk sprawia, że mocz wymyka się spod kontroli i ląduje na bieliźnie. Cierpiące na nietrzymanie moczu kobiety są zestresowane i żyją w lęku, że otoczenie coś zauważy lub wyczuje. Zwłaszcza, że mocz charakterystycznie pachnie (ze względu na obecność amoniaku) i łatwo jest wyczuć jego zapach. Dlatego jednym z często wpisywanych w internecie zapytań jest fraza „nietrzymanie moczu co pomaga”.

Czytaj dalej Nietrzymanie moczu – co pomaga na inkontynencję wysiłkową

Opublikowano Dodaj komentarz

Parcie na mocz – dlaczego mnie nęka?

parcie na mocz - o czym świadczy

Parcie na mocz oznacza nagłą potrzebę pójścia do toalety. Po prostu czujesz, że musisz! Na miejscu jednak często się okazuje, że oddajesz niewielką ilość moczu. Co to oznacza?

Parcie na mocz to częsty kobiecy problem – bo i częstym problemem wśród kobiet są zakażenia układu moczowego. A parcie na mocz jest jednym z głównych objawów tej dolegliwości. Pod pojęciem „parcie na mocz” rozumiemy silną potrzebę opróżnienia pęcherza moczowego, z uczuciem, że jest przepełniony i że jeśli tego natychmiast nie zrobisz, możesz się znaleźć w kłopocie. Parcie na mocz bywa nie tylko naglące, ale też bolesne i wydaje się nie do powstrzymania. Co więcej, takie naglące parcie na mocz może dopadać nawet w czasie snu, przerywając nocny wypoczynek!

Czytaj dalej Parcie na mocz – dlaczego mnie nęka?

Opublikowano Dodaj komentarz

Częste oddawanie moczu – o czym może świadczyć?

częste oddawanie moczu infekcje pęcherza najzdrowsza bielizna

Częste oddawanie moczu może być objawem różnych problemów zdrowotnych. Od całkiem niewinnych, po całkiem poważne. Sprawdź, jak jest w Twoim przypadku!

Częste oddawanie moczu – co to właściwie znaczy? Fizjologicznie, dorosły człowiek powinien oddawać mocz co 3- 4 godziny, czyli 4 – 6 razy na dobę. W nocy nie powinien siusiać w ogóle, ewentualnie wstać jeden raz. Oczywiście przy założeniu, że pije tyle, ile powinien – a ilość ta wynosi od półtora do dwóch litrów wody dziennie. Częstsze wizyty w toalecie wynikają zazwyczaj z picia dużej ilości płynów, samej sztuki picia płynów oraz spożywania napojów i pokarmów o działaniu moczopędnym.

Czytaj dalej Częste oddawanie moczu – o czym może świadczyć?

Opublikowano Dodaj komentarz

Pieczenie przy oddawaniu moczu – jak sobie z nim poradzić?

pieczenie przy oddawaniu moczu co pomaga, domowe sposoby i terapia antybiotykiem

Pieczenie przy oddawaniu moczu jest jednym z głównych objawów zakażenia dróg moczowych. Jak leczy się tę przypadłość? I jakie domowe sposoby pomagają?

Pieczenie przy oddawaniu moczu to jeden z częstych kobiecych problemów. Związany jest z faktem, że do pęcherza (lub wyżej, do nerek) dostały się bakterie, mnożą się w nim, wywołując stan zapalny. Bakteriom łatwo jest zaatakować kobiecy pęcherz, ponieważ u pań cewka moczowa (czyli miejsce, którym wnikają bakterie) jest krótka i bakterie nie mają problemu z jej pokonaniem. Kolejnym powodem, dla którego pieczenie przy oddawaniu moczu dopada głównie kobiety jest fakt, że ujście cewki moczowej znajduje się blisko odbytu. A odbyt jest miejscem, w którym jest dużo bakterii. Efekt: bakterie do cewki moczowej mają po prostu krótki spacerek. Łatwo jest też z jednej okolicy w drugą zawlec je dłonią, np. podczas podmywania się czy podcierania.

Czytaj dalej Pieczenie przy oddawaniu moczu – jak sobie z nim poradzić?

Opublikowano Dodaj komentarz

Zapalenie układu moczowego – objawy i diagnoza

zapalenie układu moczowego objawy diagnoza

Zapalenie układu moczowego może się nieźle dać we znaki. Jak je rozpoznać? Jak diagnozować? Na te pytania zaraz znajdziesz odpowiedź.

Zapalenie układu moczowego (zwane też zakażeniem układu moczowego) u większości osób daje podobne objawy. Oto, jak się możesz czuć, jeśli Cię dopadnie.

Czytaj dalej Zapalenie układu moczowego – objawy i diagnoza

Opublikowano Dodaj komentarz

Zakażenie układu moczowego – jak mu zapobiegać?

zakażenie układu moczowego jak zapobiegać

Zakażenie układu moczowego lubi (niestety!) nawracać. Skoro raz Cię dopadło, jest spore ryzyko, że znów się pojawi. Na szczęście, jest parę metod, by mu to utrudnić.

Zakażenie układu moczowego – jeśli choć raz to przeżyłaś, wiesz jak może być bolesne, frustrujące i kłopotliwe. Wiesz też, że – odpowiednio leczone – znika w ciągu paru dni. Ale i tak sama myśl o nawrotach problemów może przyprawić o gęsią skórkę… Mamy dobrą wiadomość: dzięki kilku zmianom – w sumie prostym i łatwym do wprowadzenia – znacznie zmniejszysz ryzyko, że choroba znów Cię dopadnie. Zakażenie układu moczowego to kwestia, w której zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest nadzwyczaj aktualna.

Czytaj dalej Zakażenie układu moczowego – jak mu zapobiegać?

Opublikowano

Zakażenia układu moczowego – co to właściwie takiego?

zakażenia układu moczowego - kobieta na toalecie

Zakażenia układu moczowego to częsty problem kobiet w każdym wieku. Czym dokładnie jest ten problem? I czy jest to poważna komplikacja zdrowotna?

Zakażenia układu moczowego to zazwyczaj bakteryjne infekcje w obrębie dróg moczowych. Nie należą do rzadkości – przeciwnie, są bardzo powszechne. I zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, choć są męczące i mogą nieźle uprzykrzyć życie. Zdarza się, że rozwiną się w infekcję poważniejszą; taką która skutkuje długofalowymi komplikacjami zdrowotnymi – ale takie infekcje, na szczęście, trafiają się wyjątkowo.

Czytaj dalej Zakażenia układu moczowego – co to właściwie takiego?