jeśli korzystasz z telefonu komórkowego w toalecie właściwa pozycja na toalecie jest praktycznie niemożliwa bo człowiek się schyla i garbi to widać na zdjęciu
|

Właściwa pozycja na toalecie – jest coś takiego?!

Wszyscy robią ten błąd – a jest bardzo szkodliwy dla zdrowia pęcherza! Właściwa pozycja na toalecie jest ważniejsza, niż przypuszczasz

Niby nic łatwiejszego: czujesz parcie na mocz, idziesz do WC, siadasz na toalecie i… ulga! Nic z tego – nawet tak prozaiczną czynność, jak oddawanie moczu, można zrobić… źle! Okazuje się, że właściwa pozycja na toalecie jest tak samo ważna, jak właściwa pozycja podczas pracy przy biurku.

Jak prawidłowo siadać na toalecie

W tej kwestii głos zabrali eksperci. Amerykańska terapeutka uroginekologiczna z Greater Boston Urology twierdzi, że nauczenie się i zachowywanie właściwej pozycji na toalecie pomoże Ci zadbać o zdrowie pęcherza. Ułatwi też załatwienie się – i to zarówno pod kątem łatwiejszego strumienia moczu, jak i oddawania kału także. Zresztą, zobacz sama: poniżej znajdziesz 4 ważne rady w sprawie „toaletowego BHP”.

Siedź na tronieprosto i z godnością

Wyprawa do toalety ze smartfonem to już właściwie epidemia – w różnych ankietach prawie 70 proc. pytanych przyznaje, że ma taki zwyczaj. Zwłaszcza, jeśli wybiera się do toalety na dłużej. Ok, powiesz, i co w tym złego? Ano to, że mało kto podczas przeglądania smartfonu robi to w zdrowej pozycji – czyli głowa wyprostowana, a smartfon podniesiony na wysokość oczu. Nie, pozycja wygląda raczej tak, że centralnym punktem jest smartfon, natomiast głowa jest pochylona, a ciało tak zgięte, by się do telefonu przybliżyć.
Tymczasem taka pozycja jest dla ciała bardzo niekorzystna. Nie tylko dlatego, że takie pochylenie głowy naraża kark, ramiona i górną część pleców na całkiem spore przeciążenia (naprawdę!). Także dlatego, że w takiej skulonej pozycji dno miednicy gorzej współpracuje podczas wypróżniania. Jeśli chcesz, by w naturalny sposób brało udział w oddawaniu moczu, usiądź prosto.

Nigdy nie zwisaj nad toaletą

Lepiej po prostu na niej usiądź. Przed Tobą obca deska sedesowa, nie wiadomo, kto ją ostatnio mył i kto z niej korzystał? Sięgnij po specjalne nakładki na deskę sedesową (opakowanie kilku sztuk to mała płaska paczuszka, można ją zawsze mieć w torebce, dostaniesz je na przykład tutaj – Rossman). Jeśli nie masz podkładek, możesz albo wyścielić deskę papierem toaletowym, albo – jeśli taka prowizorka nie budzi Twojego zainteresowania – podnieść deskę zdrapać się na sedes i nad nim przykucnąć.
Dlaczego zwisanie nad toaleta jest niewskazane? Ponieważ w takiej pozycji całe dno miednicy jest napięte i nie może się rozluźnić. A do prawidłowego oddawania moczu rozluźnienie mięśni dna miednicy jest konieczne. Jeśli mięśnie się nie mogą rozluźnić, Ty musisz na mocz przeć, a to niedobrze, bo… patrz punkt następny.

Nie przyj namoczpodczas siusiania

Czasem tak robimy: podczas oddawania moczu przemy na pęcherz i siusiamy pod ciśnieniem. Tak się zdarza, kiedy się bardzo spieszymy. Albo gdy nam się bardzo, ale top bardzo chce siku, bo długo czekałyśmy z wizytą w toalecie. Ale parcie podczas oddawania moczu to nie jest dobry pomysł i jeśli robisz to często, możesz zaszkodzić mięśniom dna miednicy.
Parcie zresztą nie jest w ogóle potrzebne. Anatomicznie tak jesteś zbudowana, że – aby oddać mocz – wystarczy rozluźnić mięśnie dna miednicy, odpowiedzialne za zamknięcie cewki moczowej. Wtedy organizm w naturalny i łagodny sposób opróżni pęcherz, bo ścianki samego pęcherza za pomocą lekkich skurczów zrobią robotę. Natomiast kiedy świadomie przesz podczas oddawania moczu, pracę zamiast ścianek pęcherza przejmują mięśnie podbrzusza. Gdy chcesz przyspieszyć oddawanie moczu, zrób to w zdrowy sposób: połóż łokcie na kolanach i pokręć trochę górną częścią ciała. To pomaga podstawie miednicy się zrelaksować  i „odkręcić” naturalny „kranik”.

Posłuż siętaborecikiem

Najpowszedniejsza pozycja „toaletowa” jest jednocześnie… najgorszą! Znakomita większość ludzi siada na toalecie, stopy trzymając na podłodze. Co w tym złego? Cóż, człowiek jako gatunek kształtował się w warunkach, w których nie było toalet. Załatwiał się w pozycji kucznej. Stąd cały „mechanizm” wydalniczy jest do takiej właśnie pozycji dostosowany.
Jeśli chcesz się załatwiać naturalnie, poszukaj małego taboreciku. W pozycji kucznej mięsień łonowo-odbytniczy się otwiera, więc toaletowa zawartość łatwiej może opuścić ciało. Pozycja kuczna pomaga nie tylko oddać mocz, ale też stolec.
Taki stołek to niedroga i bardzo zdrowa inwestycja. Kupisz go np. tutaj: Anatomixx Stołek do WC. A poniższy obrazek pokazuje, co dzięki takiemu stołeczkowi osiągniesz.

Podobne wpisy