Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – przeczytaj, zanim je kupisz
Nietrzymanie moczu może być mniej dokuczliwe, jeśli sięgniesz po właściwe środki. Jednym z nich są wielorazowego użytku, bawełniane majtki na nietrzymanie moczu. Takie, które można nosić, prać i… znowu nosić. Jednak, aby taka bielizna naprawdę pomagała Ci niwelować uciążliwość problemu, musisz rozumieć jej możliwości i znać swoje wymagania.
Kto tego nie zaznał, ten nie ma pojęcia, jak okropnie czuje się człowiek, który nie panuje nad oddawaniem moczu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że mamy nad ciałem pełną kontrolę – aż nagle, pewnego dnia, odkrywamy, że jednak nie, bo… Choć nie chcemy, choć zaciskamy mięśnie, które mają zatrzymać wyciek moczu, wilgoć i tak robi, co chce.
Co znajdziesz poniżej
Bardzo wstydliwe
To okropny moment. Nie dość, że poczucie braku kontroli nad ciałem jest nieprzyjemne, to jeszcze ten brak kontroli obejmuje kwestię tak intymną i wstydliwą, jak fizjologiczne płyny. Nietrzymanie moczu oznacza ryzyko krępujących wilgotnych plam, ale też nieprzyjemnego zapachu. Mocz ma charakterystyczną woń, dość przenikliwą. Obawiamy się więc, że – nawet, jeśli samą wilgoć uda nam się ukryć – to nie ukryjemy zapachu.
Nic więc dziwnego, że wiele osób dotkliwie przeżywa problemy z nietrzymaniem moczu. Nierzadko rezygnują z wszelkiej aktywności, w obawie, że zmoczą bieliznę i najedzą się wstydu. Zdarza się, że zarzucają podróże, poważnie ograniczają kontakty towarzyskie, a nawet w ogóle przestają wychodzić z domu. Stają się więźniami swojej choroby, a jedyne, czego chcą, to po prostu żyć normalnie.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – wielorazowego użytku
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu, a jednym z nich jest stosowanie akcesoriów, stworzonych specjalnie z myślą o panowaniu nad wilgocią. Jednym z takich akcesoriów są bawełniane majtki na nietrzymanie moczu. Nie tylko wchłaniają i odprowadzają od ciała wilgoć, ale też są wyposażone w różnego rodzaju systemy, zapobiegające powstawaniu zapachu. Akcesoriów jest, oczywiście, znacznie więcej, ale w tym tekście chcemy się zająć tylko bawełnianą bielizną chłonną – żeby Ci pomóc ją poznać i dobrze zrozumieć sposób jej działania, pokazać wady i zalety oraz podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – kwestie zdrowotne
Gdy nie zapanujesz nad wyciekiem moczu, wilgoć trafia na majtki, a Ty nie tylko męczysz się z uczuciem wilgotnej bielizny, ale też musisz się liczyć z większym ryzykiem odparzeń i infekcji. Ryzyko to rośnie zwłaszcza podczas upałów, ponieważ kiedy jest gorąco, bakterie na pokrywającym bieliznę moczu rozwijają się szybciej.
Specjalne bawełniane majtki na nietrzymanie moczu, wyposażone w panel, wsiąkający płyny (czyli mające zdolności chłonne), przechwytują wilgoć i odprowadzają ją z dala od ciała. Dzięki temu Ty nie męczysz się z nieprzyjemnym uczuciem wilgoci, mocz nie zalega na wierzchniej warstwie majtek, gdzie przy dostępie powietrza mogą się rozwijać bakterie, a Twoje strefy intymne są mniej narażone na odparzenia. Zdaniem ginekologów, bawełniane wielokrotnego użytku majtki chłonne sprawdzają się pod tym względem lepiej, niż jednorazowa bielizna ze sztucznych materiałów. Bawełniana bielizna jest zalecana zwłaszcza kobietom po menopauzie, bo w tym okresie życia intymna śluzówka staje się delikatniejsza i jest bardziej podatna na infekcje i odparzenia.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – specjalna konstrukcja
Bawełniana majtki na nietrzymanie moczu mają wszyty specjalny wkład chłonny, którego zadaniem jest przechwycenie wilgoci i jej odpowiednie „zagospodarowanie”. W zależności od budowy, wielkości, grubości i składu tego wkładu chłonnego, majtki będą miały różne możliwości pod względem chłonności. Na rynku dostaniesz majtki, które mogą wchłonąć od 70-90 ml aż do 500 ml i więcej!
Taki panel to sama wygoda. Jest przymocowany w taki sposób, że się nie przesuwa i nie okręca; nie będzie więc w bieliźnie zmieniał pozycji i zawsze zostanie tam, gdzie powinien. Wklejane w bieliznę jednorazowe wkładki na nietrzymanie moczu potrafiły płatać różne figle – ten panel tego nie zrobi. Panel chłonny jest też tak zaprojektowany i wszyty w takim miejscu, by maksymalizować skuteczność przechwytywania moczu. Jest też od zewnętrznej strony zabezpieczony przeciwko przemakaniu, aby chronić wilgoć przed przedostaniem się na zewnętrzną część bielizny.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – kwestia wydajności
Zatem, masz do wyboru majtki o różnym poziomie chłonności. To oznacza, że zanim wybierzesz najlepszą dla siebie bieliznę, musisz najpierw oszacować, jak duży jest Twój problem. Wtedy dopasujesz możliwości majtek do Twojej sytuacji i zapewnisz sobie najlepszą ochronę. Zastanów się: czy popuszczasz jednorazowo po kilka kropli, czy większą ilość?
Tak, wiemy, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ponieważ większość ludzi ma problemy z oszacowaniem ilości popuszczanego moczu. Nie mają pojęcia, czy ucieka im kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt kropel – bo to raczej trudno wyczuć czy sprawdzić. Często ludzie wybierają optymistycznie bieliznę chłonną o mniejszej pojemności i… rozczarowują się, bo zakupione majtki sobie nie radzą. Jeśli nie dopasujesz możliwości bielizny do potrzeb, majtki, niestety, przemokną.
Masz do wyboru dwie drogi. Pierwsza, to kupić majtki „na oko” i sprawdzić, czy dają sobie radę. Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie – szukać takich, które mają większą pojemność. I droga druga: spróbuj najpierw nosić jednorazową wkładkę i obserwuj, jakiej pojemności wkładka odpowiada na Twoje potrzeby.
Chłonność całkowita i epizodyczna
Wybierając bawełniane wielorazowego użytku majtki na nietrzymanie moczu musisz koniecznie pamiętać, że mają one dwa podstawowe parametry.
– Pierwszy to pojemność całkowita. Ten parametr określa, jaką ilość wilgoci maksymalnie może przyjąć i zatrzymać bielizna, zanim przepełni się wkład chłonny. Powyżej tej ilość wkład może zacząć przeciekać, a wilgoć przestanie wsiąkać. Chłonność całkowitą podają też najczęściej producenci w opisie swojej bielizny i ten właśnie parametr najczęściej biorą pod uwagę osoby, kupujące bawełniane majtki na nietrzymanie moczu. Ale chłonność całkowita nie jest jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę!
– Drugi parametr to chłonność epizodyczna. Jest on równie ważny, jeśli nie ważniejszy, niż chłonność całkowita! Na czym on polega? Ta wartość określa, jaką ilość wilgoci wkład chłonny w majtkach jest w stanie przyjąć JEDNORAZOWO, czyli w jednej porcji. Przykładowo, całkowita chłonność wkładu może wynosić 150 ml, ale chłonność jednorazowa może wynosić 30-50 ml (jednorazowa chłonność zazwyczaj wynosi nieco mniej niż jedna trzecia całkowitych możliwości majtek chłonnych). Oznacza to, że jeśli 5 razy popuścisz po 30 ml, bielizna da sobie radę – zarówno epizodycznie, jak i całościowo. Ale jeśli charakterystyka Twojego problemu jest taka, że jednorazowo gubisz, powiedzmy, 65 ml lub więcej, majtki nie zdążą wyłapać takiej porcji płynu i jej odprowadzić. Przechwycą większość, ale część moczu może przez nie przepłynąć – choć ich całkowita chłonność nie została jeszcze przekroczona.
Dlatego, aby majtki na nietrzymanie moczu naprawdę pomagały Ci niwelować uciążliwość problemu, musisz rozumieć ich możliwości i charakterystykę działania.
Bawełniana bielizna na nietrzymanie moczu – kwestia rozmiaru
W przypadku majtek chłonnych dobranie odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie istotne! Bielizna nie może być zbyt obcisła, bo będzie niekomfortowa w noszeniu, będzie się wżynać i uciskać. Ale też, pod żadnym pozorem, nie może być za duża. Jeśli będzie za luźna, nie będzie w stanie spełnić swojej funkcji!
Jak widzisz, użyliśmy w tym tekście (i to kilkakrotnie) sformułowania „przechwycić wilgoć”. Jest to właśnie główne zadanie bielizny: jeśli wycieknie pewna ilość moczu, bielizna musi mocz „złapać”, wciągnąć i odprowadzić. Aby mogła to zrobić, wkład chłonny musi przylegać (BEZPOŚREDNIO dotykać) do miejsca, z którego wydostaje się wilgoć. Jeśli tak nie będzie, wilgoć po wypłynięciu z cewki moczowej popłynie po okolicy. I nie tylko wywoła u Ciebie niemiłe wrażenie, ale też może przecieknąć wzdłuż nogi – zamiast dać się złapać wkładowi.
Za duże? Niedobrze!
Za duża bielizna na nietrzymanie moczu może się okazać zdradliwa w jeszcze jeden sposób. W jaki? Otóż, kiedy wkład w bieliźnie wchłonie mocz, stanie się cięższy. Im więcej moczu, tym większy ciężar wkładu w majtkach. Jeśli bielizna nie będzie szczelnie opinała bioder, pod ciężarem napełnionego wkładu może zjeżdżać z pupy. To spowoduje nie tylko niewygodne obniżanie się kroku majtek, ale też negatywnie wpłynie na dalsze działanie bielizny: opuszczony krok majtek oznacza oddalenie się wkładu od cewki moczowej. A już wiesz, że wkład musi zostać na swoim miejscu, aby mógł spełniać swoje zadanie.
Dlatego, jeśli producent bielizny podaje jej dokładne wymiary dla poszczególnych rozmiarów, nie sugeruj się tym, jaki rozmiar nosisz na co dzień, tylko zmierz się centymetrem we wskazanym miejscu (czasem będą nim biodra, czasem talia — to zależy od rodzaju bielizny) i wybierz odpowiedni rozmiar. W razie wątpliwości — kiedy np. Twoje wymiary wypadają na pograniczu rozmiarów — dla bezpieczeństwa lepiej wybrać rozmiar mniejszy niż większy.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu – kwestia prania
Wielorazowego użytku bielizna na nietrzymanie moczu może być prana w pralce – jak każda inna bielizna. Z jednym wyjątkiem: w trakcie prania nie wolno stosować płynu do płukania. Płyn do płukania wsiąka we wkład chłonny i w nim pozostaje. Sprawia to, że chłonność majtek spada! Nie zniknie wprawdzie całkowicie, ale wyraźnie się zmniejszy. I nie ma gwarancji, że kolejne prania przywrócą majtkom poprzednią chłonność.
Zanim upierzesz wielorazowe majtki na nietrzymanie moczu, zawsze przeczytaj instrukcję ich pielęgnacji. Każda bielizna na nietrzymanie moczu ma swoje własne wymagania i mogą się one różnić u różnych producentów! Jedne majtki wolno prać w wysokiej temperaturze, inne zniosą tylko pranie w 30 lub 40 stopniach Celsjusza. Jedne można prasować, innych nie wolno. Wszystko zależy od technologii, która została zastosowana podczas produkcji bielizny. Dlatego zawsze zapoznaj się z instrukcją prania i się do niej zastosuj. Jeśli tego nie zrobisz, możesz uszkodzić w bieliźnie gotowość do wchłaniania wilgoci albo mechanizm neutralizowania zapachu.
Bielizna na nietrzymanie moczu — suszenie
Pamiętaj, że bawełniane majtki na nietrzymanie moczu będą schły dłużej, niż inne rodzaje majtek. Zanim je ponownie założysz, wkład chłonny musi całkowicie wyschnąć – a że podczas prania zgromadzi się w nim sporo wilgoci, bielizna może schnąć nawet do 48 godzin (w zależności od warunków, w jakich ją suszysz). Niektóre rodzaje bielizny chłonnej wolno suszyć na kaloryferze lub w suszarce elektrycznej – ale zawsze sprawdź to najpierw w instrukcji. Czasem do produkcji wkładu chłonnego używane są wysokie temperatury i ponowne poddanie bielizny działaniu temperatury może sprawić, że wkład się „rozejdzie” i zniszczy. Z tego względu lepiej też sprawdzić, czy wolno bieliznę prasować.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu — kwestia wyglądu
Być może zdrowie jest ważniejsze, ale… To nie znaczy, że wygląd nie jest ważny! Ma przecież bezpośredni wpływ na samopoczucie. I co z tego, że cierpisz na nietrzymanie moczu? Wciąż chcesz czuć się atrakcyjnie i nie chcesz, by Twoja choroba Cię definiowała.
A trochę tak to wygląda, gdy stosujesz jednorazową bieliznę na nietrzymanie moczu. Spełni oczywiście swoje zadanie, ale… delikatnie mówiąc, nie wygląda najlepiej. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to coś, co ma pomóc w chorobie.
Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu to zupełnie co innego! Są estetyczne i dyskretne. Nie tylko dobrze się w nich wygląda – a na pewno lepiej, niż w bieliźnie jednorazowej – ale przede wszystkim wygląda się w nich NORMALNIE. Wkład chłonny ukryty jest we wnętrzu majtek – a na zewnątrz widać po prostu bawełnę, czasem w ładne wzroki albo z koronkowymi wstawkami. I, jeśli z jakiegoś powodu ktoś “złapie” okiem Twoją bieliznę, niczego się nie domyśli.
Bielizna na nietrzymanie moczu nie musi być brzydka!
Zadzwoniła do nas kiedyś klientka, którą przeraziła wizja noszenia bielizny jednorazowej. Poskarżyła się w aptece na swój problem i farmaceutka pokazała jej jednorazowe majtki, które miała w ofercie. Klientka prawie się rozpłakała, kiedy je zobaczyła – tak bardzo, bardzo zasmuciła ją wizja noszenia takich majtek! I była przeszczęśliwa, kiedy się dowiedziała, że bielizna na nietrzymanie moczu może nie tylko wyglądać jak zwykłe, bawełniane majtki, ale też producenci zadbali o to, by była estetyczna, miała ładne wzory czy różne warianty kroju. Możesz wybrać takie, jakie Ci się zwyczajnie najbardziej podobają: majtki białe, czarne lub cieliste; wysokie do pępka lub nisko wycięte; gładkie lub we wzorek. Bawełniane majtki na nietrzymanie moczu spełnią każde oczekiwania.
Przydałby się rysunek gdzie mierzyć biodra, by wybrać dobry rozmiar. Przydałby się ; wzornik; wycięty z bardzo cienkiego materiału- bibułki. Gdyby kupiło się nieodpowiedni rozmiar możliwa byłaby wymiana. Ja ocenić produkt czy jest dobry bez oglądania go. Taki szablon można nawet przymierzyć. Innym rozwiązaniem jest wklejenie wkładki higienicznej wewnątrz majtek-jak w kostiumach kąpielowych.
Bardzo dziękujemy za komentarz! Rysunek, pokazujący gdzie mierzyć biodra to dobry pomysł, zamieścimy taki. Natomiast co do wzorników — do każdych majtek potrzebne byłyby inne. I byłby to dodatkowy koszt, a z naszego doświadczenia Klienci nie akceptują dodatkowych kosztów. Wkładek natomiast do majtek nie wkleja sam producent, na ogół nie praktykuje się stosowania takich wkładek w bieliźnie (właśnie poza strojami kąpielowymi), więc raczej nie ma co liczyć na to, że producent wprowadzi takie innowacje…