higiena podczas miesiączki
|

Higiena podczas miesiączki – TO powinnaś o niej wiedzieć!

Higiena podczas miesiączki to bardzo ważna sprawa! Codziennie trzeba być czystym – ale w “te dni” higiena nabiera nowego wymiaru.

Higiena podczas miesiączki powinna być nieco dokładniejsza od higieny codziennej. Co to jednak DOKŁADNIE znaczy? Ile razy należy się podmywać? Jak często zmieniać wkładki? Wyjaśniamy na ten temat WSZYSTKO!

Higiena podczas miesiączki – dlaczego jest taka ważna?

Krew stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Oznacza to, że kiedy mają one do dyspozycji choćby niewielką ilość krwi, zaczynają się mnożyć jak szalone! Bakterie wprost uwielbiają krew. Wypływająca podczas miesiączki krew jest więc bardzo szybko przez nie zasiedlana. Podpaska, nasiąknięta krwią, zaczyna po niedługim czasie wydzielać charakterystyczny, mdły zapach – to właśnie efekt działania bakterii. Ale zapach to małe piwo. Większym zagrożeniem są infekcje i stany zapalne, podrażnienia, odparzenia i świądy, wywoływane przez rosnącą armię bakterii, mnożących się na wkładce. Nic dziwnego: wkładka z tymi wszystkimi bakteriami znajduje się bardzo, bardzo blisko niezwykle wrażliwej części ciała…

Higiena podczas miesiączki – w jaki sposób uchronić się przed bakteriami i zapachem?

Sposobów jest kilka. Pierwszy: ryzyko zapachu spada, gdy stosujesz kubeczki menstruacyjne lub tampony. Krew, zatrzymana wewnątrz, w tamponie czy kubeczku, jest mniej narażona na aktywność bakterii, bo w środku ciała mają one gorszy dostęp do tlenu. Im mniej tlenu, tym wolniej rozkładana jest krew i tym mniej powstaje przy tym zapachu. Drugi sposób, to noszenie podczas okresu antybakteryjnych majtek (znajdziesz je tutaj) oraz stosowanie podpasek, utrudniających bakteriom mnożenie się i rozprzestrzenianie (takie podpaski znajdziesz tutaj). Wszystko, co ogranicza ilość bakterii, jest Twoim sprzymierzeńcem. Antybakteryjna bielizna potrafi bakterie aktywnie przyciągać i neutralizować. M też dodatkową zaletę: zatrzymuje zapachy. Nie powoli się przebić na zewnątrz żadnym intymnym zapachom, związanym z miesiączką! No i zostaje jeszcze odpowiednio częste podmywanie się.

Higiena podczas miesiączki – jak często się myć?

Zazwyczaj podmywasz się raz dziennie. Jeśli jesteś wyjątkową czyścioszką – dwa razy (niektórzy specjaliści uważają, że to już o raz za dużo!). Pamiętaj, że jeśli ablucje są zbyt częste, wyjaławiają intymne okolice z bakterii, które im służą do obrony i ochrony. Podczas miesiączki wymagania higieny trochę się zmieniają: dokładne podmycie się co najmniej te dwa razy dziennie, rano i wieczorem, to absolutne minimum. Ale nawet trzy razy dziennie nie będzie przesadą; tak naprawdę powinnaś się podmyć właściwie przy każdej zmianie podpaski. Pamiętaj jednak, że kiedy krwawienie się już skończy, powinnaś wrócić do jednego – ale odpowiedniego i dokładnego – mycia.

Higiena podczas miesiączki – co to znaczy „odpowiednie mycie”?

To ważne – ale wciąż niewiele kobiet o tym wie! Bakterie najbardziej lubią się zbierać między cewką moczową, a odbytem. Trzeba się ich pozbyć – ale w taki sposób, by nie „przeciągnąć” ich w stronę wrażliwej śluzówki intymnej. Dlatego ruch podczas mycia powinien być zawsze od przodu do tyłu (podobny kierunek ruchu powinno mieć podcieranie się). Podmywaj się też zawsze wodą bieżącą – prysznicem albo w bidecie. Używaj do tego dłoni, zapomnij o gąbkach i myjkach! Na gąbkach i myjkach często znajduje się mnóstwo bakterii. W dodatku bytują tez na nich grzyby – a czym to się może skończyć, na pewno już wiesz…

Higiena podczas miesiączki – wystarczy woda? Czy lepiej mydło?

Sama woda to trochę za mało. A mydło – NIE! Ani w czasie miesiączki, ani pomiędzy okresami. Strefa intymna ma właściwe tylko sobie pH (czyli odczyn kwasowo-zasadowy). Jest on inny, niż pH zwykłej skóry. Dlatego do podmywania się trzeba używać kosmetyków, przeznaczonych do higieny intymnej (na przykład takiego – kliknij). Często jednak w ciągu dnia nie masz możliwości podmycia się. Wtedy ratują Cię specjalne, nawilżane chusteczki do higieny intymnej. W handlu dostępne są różne ich rodzaje, np. z nagietkiem (przykładowe chusteczki znajdziesz je tutaj). Po powrocie do domu umyj się naprawdę, ale w pracy chusteczka wystarczy.

Higiena podczas miesiączki – jak często zmieniać podpaski?

Już wiesz, że na powierzchni podpaski rozwijają się bakterie. To powoduje, że – nawet, jeśli to końcówka okresu i krwawisz skąpo – nie wolno chodzić z jedną podpaską cały dzień! W czasie, kiedy krwawisz mocniej powinnaś zmieniać podpaskę co 2 – 4 godziny. W dniach, kiedy krwawisz mniej zmień podpaskę co 4 – 6 godzin. Z podobną częstotliwością zmieniaj tampony – 6 godzin to max, na jaki mogą wewnątrz zostać. Ale nawet, gdy często zmieniasz podpaski, ale jest gorąco – lepiej idź do pracy w antybakteryjnej, zatrzymującej zapachy bieliźnie. Podczas upału bakterie mnożą się szybciej i prędzej powstaje zapach. Lepiej, by otoczenie nie miało szans go wyczuć.


bielizna antybakteryjnaChcesz się dowiedzieć czegoś więcej o antybakteryjnej i antyzapachowej bieliźnie? Przeczytaj ten tekst: Najzdrowsza na świecie bielizna



Nie przegap: Zapalenie układu moczowego – objawy i diagnoza czy Swędzenie pochwy – co może je wywoływać?  albo Pieczenie przy oddawaniu moczu – jak sobie z nim radzić?


Podobne wpisy