Antybakteryjna bielizna będzie Ci służyła przez ok. 2 lata, cały ten czas zachowując swoje właściwości. Ale musisz o nią odpowiednio dbać.
Oto krótka instrukcja, jak zrobić to należycie:
1. Bieliznę antybakteryjną należy prać z taką samą częstotliwością, co zwykłą bieliznę. Jeśli używasz ich do spania, pierz je tak często, jak zazwyczaj pierzesz piżamę. Pranie usuwa bakterie i gazy, zgromadzone we wstawce z aktywnego węgla. Po upraniu i wysuszeniu bielizna jest jak nowa i równie skuteczna w działaniu.
2. Majtki możesz prać w pralce, ale można je także prać ręcznie – jeśli masz do uprania tylko jedną parę.
3. Do prania NIE używaj proszku czy płynu do prania; środki piorące natychmiast zniszczą wkład węglowy i pozbawią bieliznę jej działania. Zastosuj krystaliczną sodę. Jeśli jej nie masz, możesz się posłużyć sodą oczyszczaną (bez antyzbrylaczy i konserwantów). Taki sposób prania bezpiecznie odświeża majtki antybakteryjne, nie uszkadzając węglowego wkładu. Będzie miało to tę dodatkową zaletę, że soda odświeży także wnętrze pralki i likwiduje zalegające w niej niemiłe zapachy. Ilość: weź tyle samo sody, co proszku do prania (do pralki w ilości jednej miarki, do prania ręcznego połowę miarki).
4. NIE STOSUJ żadnych płynów zmiękczających! Mogą one nieodwracalnie uszkodzić węglowy wsad we wstawce.
5. Po praniu bieliznę delikatnie wyciśnij. Nie wyżymaj, nie wykręcaj mocno; to może uszkodzić panel węglowy wszyty w majtki, bo włókna węglowe, z których jest utkany, są bardziej kruche, niż włókna bawełny.
6. Antybakteryjną bieliznę możesz suszyć w suszarce (producent nawet to zaleca) – ale nastaw ją na średnią temperaturę. Możesz ją także suszyć w stanie rozwieszonym na sznurku albo położyć na kaloryferze – ale nie może być zbyt mocno nagrzany. Zwróć uwagę, by nie zakładać wilgotnej bielizny, do użytku powinna być całkowicie wysuszona.
7. Bielizny NIE WOLNO wybielać ani prać chemicznie.